Tagek

Utolsó kommentek

  • kzoltana: :D Korábban úgy tudtuk, Schmitt Pál köztársasági elnök eg... (2012.03.31. 22:11) Schmitt Pál Bukása
  • One China: Szia. Semmi bajom a neveddel, s Tibet függetlenségével se ... (2009.05.21. 20:13) Free Tibet!
  • Utolsó 20

Feedek

2008.01.28. 00:00 FreeTibet

A nagy választási lehetőség

Hát ez ma csak úgy kijött belőlem, egy levlistán menő diskurzusva bekapcsolódva. Gondoltam itt is megörökítem, kicsit rendezettebb formában. Témája Magyarország politikai elitének jelenlegi állapota, kilátásai. Hogy a politikai palettán alig létezik olyan erő amelyre az ember nyugodt szívvel odatenné azt a bizonyos X-et, hogy igen, ez a párt érti a mai világot, van reális elépzelése a jövőt illetően. A pártokat behálózó korrupcióról nem esik sok szó, azt a témát a listán már előttem jól kivesézték. Különben sem lett minden részletében alapos az írás, nem is ez volt a cél, csakhogy leírjam hogy látom ma a dolgokat.

In medias res, íme:

Az MSZP az elmúlt etwa hat évben bebizonyította, hogy semmilyen koncepcióval nem rendelkezik az ország hosszútávú jövőjével kapcsolatban. (Zárójeles megjegyzés, a FIDESZ rendelkezik?!  Gondolatfoszlányok vannak ugyan, de átfogó stratégia...) (Mégegy zárójeles, hogy a Szadesz nyilván rendelkezik, de az isten [nem a nagybetűs, csak képletesen] óvjon meg minket attól.)
Maszop népszerűsége részben azért olvad szerintem, mert alapvetően baloldali szavazóközönsége most szembesül azzal, hogy párja, a vadliberális koalíciós partner által kikényszerített kompromisszumok révén, egyáltalán nem az ő érdekeik szerint politizál. (Különben tényleg nem értem az MSZP miért nem hagyja már őket ott. Sima kormánytöbbségük lenne a Schmuck Andorékkal is. Reformstop/reformképtelenség miatt a reformlátszat ugyan oda lenne, de az "elvagyunk mi így is" systemben leállna a népszerűségvesztés is.)
Érezeve az űrt a Fityisz, a Zorbánnal a zélen, rákapott a szociális demagógiára (E za Zorbán nagyon jó ám űrdetektálásban, korábban az MDF, most meg ez.) Csak a kapott eredmény egy nagy kotyvasz. Van egy népi-nemzeti, néha radikálisan jobbos, néha szociálisan demagóg, egy kicsit paraszt, egy kicsit keresztény, néha egy kicsit liberális, papucs orrán pamutbojt ellenzéki pártunk, ahelyett hogy az egyes érdekcsoportok mentén lenne egy-egy. Így mindenki megtalálhatná a magánakvalót, pl. a társadalomban elfoglalt helye, vagy szimpla szimpátia alapján. Miért is nincs ez így?! :(
Ráadásul ezt az ellenzéki párot egy olyan személy vezeti, akire egy parlamenti választáson legalább az ország fele alapból nem szavazna (alacsony részvétel mellett esetleg összejöhet még neki valami). Nagy politikus, tehetséges, párjának legjobbja, ez kétségtelen. De ettől még buta vállalkozás az egész társadalom minden érdekcsoporjának nézeteit egyszerre egy nagy pártba beépíteni. Legalább csinálna (menedzselne) két közepeset.

Akármerről írom, én is mindig oda lyukadok ki, hogy több életképes politikai erő kellene Magyarországra, mert a jelenlegi parlamenti pártok által kínált mutatvány szánalmas.

Az MSZP lejárt lemez. A legutolsó generációs KISZ-es titánokkon kívül új arcokat felmutatni nem tud. (Ja, igen. A Zuschlag, már majdnem elfelejtettem). Orbángyőző Gyurcsány Ferenc politikai pályafutása végéhez közelít, a nagy nevek jórésze lejátatódott, van aki korrupt és tehetségtelen (Veres), van aki korrupt és gonosz (Szilvási), van aki szimplán korrupt (Juhász 'mibőlépítettem a villám' Ferenc), vagy jellegtelen (Kiss), vagy nevetséges (Hiller), vagy falramászoktőle (Lendvai - cenzor volt, az ég szerelmére!!!), vagy megöregedett (Horn Gy.), vagy eltették az útból (Kovács), vagy átállt (Csintalan), vagy elmenekült (Gál J. Z.). (A Szekerest és a Lamperthet nem bántom, ők tényleg mindenhez értenek;)
A rendszer összeomlása óta az ideológia zavaros, jövőkép nincs, kormányozni összességében nem tudnak (Gráf József respect). Ellenükre szól, hogy a magyar baloldal önálló koncepciót kidolgozni világéletében képtelen volt, mindig a külföldi trendeket, irányvonalakat vették át. A világpiacon ilyen baloldali fényforrás mostanában nincs, a Blair-Schröder féle harmadik út lejárt, kifullatt, megtette kötelességét, bevégeztetett.


Az SZDSZ, a liberláis párt. Amíg kapitalizmus és nagyvállalatok lesznek a földön nekik jövőképük és ideológiájuk mindig lesz, és meglesz hozzá a megfelelő mennyiségű pénz is. Ezekre mégis hajlandó volnék szavazni, ha ama bizonyos mögöttük álló érdekcsoportok miatt nem akarnák az egész országot eladni alólunk, vagy ha egyetlen reformkoncepciójukkal (oktatás, eü.) egyet tudnék érteni. De hát nem! Ami mellettük szól hogy legalább reálisan látják a dolgokat, kimondják, hogy ami sz@r az biza' sz@r. Ha szabad kezet kapnának ők tudnának kormányozni, célkitűzéseiket végigvinni, más kérdés hogy a megoldásaik (korlátlan privatizáció) alapvetően nem jók, nekünk. Ellenben beszélnek róla hogy milyen rossz dolog is a korrupció, meg milyen csúnya a pártok finanszírozása ma Magyarországon. Mintha nem ők lennének kormányon már egy ideje, jó lenne végre cselekedni is! (Persze-persz ahhoz kellenék partnerek is, a koalíciós társ MSZP ebben nyilván nem az. Különben is emlékszünk még Eörsi Mátyás Puch Lászlónál való Canossa-járására.)
Pártelnökük, ahogy egyre jobban nem döbörögnek a dolgok, egyre szánalmasabb. SZDSZ-es léttére gyakran papírról olvassa beszédeit, a párt eddigi messze legbutább elnöke. Hogy a Fodor jobb lenne-e, passz, ő még sosem vezetett pártot, mindig legfeljebb második volt. Hogy mennyire lehet húzóember az 5% eléréséhez, kérdőjeles. Az ő politikai pályája legalább elvhű és egyenes, valamint nem élvezi a Horn Gábor-Magyar Bálint tengely támogatását sem, ami már alapból dicséretet érdemel!
A jelenlei irányvonal a jelenlegi pátrelnökkel tuti bukó. Új seprű és valami nagyon markáns új program kell, hogy a nyolc kormányon töltött évüket feledtetni tudják, különben jön a büntetés. Ha bukják az 5%-ot pár megmaradt emberüket azért sajnálnám; a Szentiványi pl. kiváló külpolitikus, necces lesz neki újra bejutni az EP-be. A fiatalítás náluk sem megy valami jól, legalábis az új arcok, karakterek nem ütik meg a régiek színvonalát.


MDF, mármint ami még megmaradt belőlük. Az kevés. Nem kicsit, nagyon. A parlamenti képviselőinek felét a Tisztelet Társasága jelölte/adja. A másik fele meg piszok lusta, elfáradt, észrevehetetlen, új ötletük semmi. A népszavazási kampányban nem vesznek részt. Volt is róluk egy egyszerű kérdésfeltevés a reakción. Tényleg sok a kérdőjel. Egyetlen reménységük, hogy a kormánypártok és a FIDESZ utálatából fakadó protestszavazatok náluk landolnak. A 'bisztos' bejutó párthoz. A semmibe. Mert azon kívül, hogy ők nem olyanok mint azok, ők a normálisak, alig van életképes programjuk, üzenenetük, amivel azonosulni lehetne. De hogy miért nem nyomulnak egyáltalán, tényleg hihetetlen. Már-már összeesküvés-elméletek gyártására késztetné az embert.


A FIDESZ-ről és problémáiról (legfőképp a pártelnök vonatkozásában) fent részben már volt szó. Adva van egy nagy gyűjtőpárt. Itt gyülekeznek a szétforgácsolódott konzervatív erők, melyek egyrésze magától esett szét (MDF), más része az ellenoldal (KDNP), megint egy része (FKgP, MDF) a FIDESZ bomlasztása nyomán. Vannak még jópáran Orbán Viktor rajongói köréből és van egy csomó rendes 'alapító' FIDESZes tag is. Mondjuk hogy egy magát fiataldemokratának nevező pártban pont fiatalok nincsenek, az elég abszurd/vicces.
Céljuk a demokrácia és hogy ők legyenek hatalmon. Legnagyobb vállalkozásuk hogy kormányzásuk alatt szakítottak a pártállamból örökölt, addig viszonylag független médiumokkal. Elvágták tőlük a kormágyzattól csurgatott pénzek csatornáját, lett is harag rendesen. A haragra adott válasz pedig egyértelmű, elkezték kiépíteni a saját médiumaikat, először nagyrészt kormányzati pénzekből. Jól látták azt is, hogy a párállamból örökölt ellenfél (MSZP) és hozzá kapcsolódó gazdasági körök a privatizációból győztesként kerültek ki, fel kellett hát építeni egy ellen-gazdasági hátteret is. A kormányzati megrendelések az effélékre mindig jó lehetőséget biztosítanak. Tehát sikeresen megkezdték egy ellen-hátország kiépítését, az ország megosztását. Az Orbán-féle központosított vezetés ráadásul olyan morbid válaszreakcíókt kényszerített ki az ellenfélből, mint Gyurcsány Ferenc.
Mindemellett nem kormányoztak olyan rosszul, a maiak teljesítményével összevetve pláne nem. Nem csináltak nagy strukturális reformokat (oktatás, egészségügy, államigazgatás, állami vállalatok), viszont alacsony volt a költségvetési hiány, csökkent az államadósság, volt gazdasági növekedés. Kicsit osztogattak a választások előtt (ki nem?) és építettek egy bűnronda, kicsinyes nemzeti színházat.
Voltak még célok (NATO, EU). Volt nemzetpolitikájuk. Ha nem is volt mindig sikeres, de legalább volt külpolitikájuk! A semmihez képest bizony nagy dolgok ezek.
Ellenzéki évek, jövő: Hah' 2002-ben az Orbán épphogy csak kikapott, akkor is választási csalással;) A főnök a fejébe vette, hogy neki még több embert kell megszólítania, akár a másik oldalról is szavazókat átcsábítani. Hát ez nem jött össze, láttuk az eredényt 2006-ban, még a konzervatív szavazókat sem sikerült egyértelmű üzenetekkel elérniük. Kormánykritika még csak-csak működött, működik, gyakran könnyű dolguk van, a kormánypártok egyértelmű okot adnak rá. (Jó megállapítás hogy a FIDESZ akkor cselekszik a legjobban ha nem szól semmit.) Programmal és alternatívával továbbra is gond van.
Bár a fafejűek egy részét sikerült kiszervezni a KDNP-be, sok a képtelen figura náluk. A 'nagy' rendszerváltó pátokból leforgácsolódott emberek nagy részével az a baj, hogy tehetségtelenek, megélhetésből vannak ott, egyesek a nevükből élnek, csinálni nem csinálnak semmit. A pártban a szakember kevés, nem is a legjobbak, ráadásul elég belterjes ez az egész. Aztán ott vannak az Orbán által pozíciókba bepakolt, amúgy tökéletesen tehetségtelen emberek. A régi FIDESZ tagság egy reésze is alaposan lejáratódott, elkopott az idők folyamán, új arcok nincsenek.

Orbánfóbia: A dolog működött 2002-ben, működött 2006-ban, működik ma és 2010-ben is működni fog. A nem szeretemben vannak valós tényezők is, papa-bányák, asszony-szőlők, Simicska haver, de az alapsztorik köré kreáltak még jónéhány valótlan mendemondát, szóbeszédet, pletykát is. Egy csomó negatív tulajdonsággal ruházták fel, rátolták a pártja által elkövetett minden rosszat. Mivel egyszemélyes vezető ez nem is volt nehéz. A fóbiaépítő korszak csúcskönyve Kende Péter: A Viktor, csúcstévéműsora a Heti Hetes.

Kitérő: 2002 előtt a Heti Hetes rendszeres nézője voltam. új dolog volt, friss, voltak jó poénok, ellenzéki kormánykritika. Aztán jöttek az egyetemi évek és a tv nézés a rendszertelen élet meg az internet bejövetelével valahogy kikopott. Egyszer valamikor 2004-ben elkaptam egy részt. Érdekes módon a nagy ellenzékiek akkor is az Orbánt szapulták. Az egész adáson keresztül. De valami olyan ormótlan módon! Meg is jegyeztem a faternek, mondom ennyire sz@r ember nem lehet valaki, aminek itt elmondják... Ma már képtelen vagyok 2 percnél tovább nézni őket, amiben persze nem csak a továbbra is 'állandó ellenzékiségük', hanem a műsor színvonalának romlása is szerepet játszik.

Visszatérve a fóbiára, ma már az létezik, kialakult, bármikor elő lehet venni, működik. Amíg a Viktorka háttérbe nem húzódik alkalmazni is fogják vele szemben. Ha ez a nyerő?!

A FIDESZ egy nagy gyűjtőpárt. Sokakhoz akar szólni, a kedvére valót mondani; keveseket akar megbántani, elijeszteni. Mindekttőt egyszerre csinálni marha nehéz. Ezen okból kifolyólag gyakran ők sem fejtik ki mondanivalójukat teljes egészében, vagy pedig a tábor szélső részeit is elérő megnyilatkozásokat tesznek. Az ellenfél az ezekből adódó előnyöket rendre ki is használja, a magaslabdákat leütik.
Következetes politika kellene! Most van a pártnak egy alapprogramja. Ez persze az eddigi mondanivalójukhoz képest nem mond sokkal többet, de ha hajlandóak lennének tisztességesen kidolgozni, nem csak a saját 'szakértőik' által, hanem külső vélemények meghallgatásával, kisülhet belőle valami reális értelemben is vállalható dolog. Aztán pedig odaállni mögé, vállalva egyes társadalmi csoportok (nyugdíjasok, szociális juttatásokból élők) esetleges nemtetszését. Az Viktornak pedig belátni hogy ő nem lehet nyerő ember. Maradjon leglegnagyob pártelnök, de a miniszterelnök jelöltséget adja át valaki másnak. Kampányoljon tandemben a jelöltel, mozgósítani úgy is tudja a rajongótáborát.

A legutóbbi bekezdésben természetesen csak a vágyálmaim szerepelnek, ha egyetlen dolog is megvalósulna belőle, már az csodaszámba menne, reális esélyét egyiknek sem látom. Pedig hogy nyugodt szívvel odategyem melléjük az X-et, az összes felvetésre szükség volna. Hogy miért pont a FIDESsZel hozom kapcsolatba vágyálmaimat? Talán mert őbennük látom a jelenlegi szerencsétlenkedéssel szembeni egyetlen reális alternatívát. Várhatóan ők nyerik a következő parlamenti választásokat, jó lenne ha legalább kicsit olyanok lennének, amilyet én szeretnék. Én egyáltalán nem vagyok Fidesz-hívő, viszont nekem is feltűnt hogy jóval többet írtam róluk, mint a többiekről.


Futottak még:

Szélsőjobb - ők az utcán is futottak... "What a terrible joke!" mondanák a Python's-ék...
Volt ugyebár a MIÉP, erősen nemzeti érdek vezérelt program, irreális célkitűzések, kódolt antiszemitizmus. Nagy szám volt hogy bejutottak a parlamentbe. Pártelnökkük Csurka Pista bácsi őszintén gyomta ugyan, de rossz taktikusnak bizonyult. Mellesleg a párt pénzügyeit is csúnya módon saját maga felé terelgette. Sok párttársával konfliktusba keveredett, mára gyakorlatilag ő maga a MIÉP. Szimpatizánsai között sok volt az öreg antikommunista, ők mára erősen kihalófélben vannak. Ráadásul szavazótáborát megszólította/ egy részét annektálta a FIDESZ, így a párt támogatottsága gyakorlatilag a nullához közelít.
Aztán itt van nekünk a Jobbik. Tagságukban megtalálhazók volt MIÉPesek is. Ők már nem kódoltan zsidóznak hanem alapból. Komoly kidolgozott programjukról nemigazán hallottam. 2006-ban 2%-ot kaptak a MIÉPpel közösen, bár annak elérésében főleg a MIÉP megmaradt törzsszavazói játszották a szerepet. Hogy az egész szésőjobbos szubkultúra kurucinfósosoktól, bombagyárososoktól, magyargárdázóktól a kossuthtérieken át a turulmadaras sámánokig képes lesz-e arra hogy a pártot bejuttassa a parlamentbe, szerintem kérdőjeles. Ahhoz kicsi az efféle baromságok össztársadalmi támogatottsága. Bár nagy a parlamenti pártok elleni ellenszenv, nagy tömegek megszólítására legalább egy markáns idegen és mássággyűlölő, bevándorlásellenes, cigányellenes, rendpárti programra volna szükségük; az igény megvan rá; mondjuk tettek is lépéseket ezügyekben. Előnyük lehet hogy a FIDESZ jelenelg nincsen rászorulva a szélsőjobb szavazataira, mostanában nem tesznek szélsőséges kiszólásokat prominens pulitikusaik.

Szélsőbal:
Munkáspárt, vagyis nem is! Ma már Magyar Kommunista Párt. Hahaha. Hát ők azok akik tényleg naívan hittek a megvalósítható kommunizmus eszméjében, az igazi XIX és XX. századi munkások. Belőlük, akárcsak az öreg MIÉPesekből egyre kevesebb van. Türmer Gyuszi bácsi szintén beleesett ebba a hibába, hogy azt hiszi ő maga a párt, ki is zárta ő is a tagság jórészét. Az ideológia ismert, szerintem így a XXI. század elején sokan nem kérnek belőle. Az idejétmúlt elveinn túllépni, újabbakat elsajátítani ez a párt már nem fog; szépen lassan el fog távozni a híveivel együtt.
Bár pártjuk még nincs, van azért fiatal hullám a szélsőbalos piacon is! Csak éppen Szélsőközépnek hívják magukat, a fő antiglobalista, antikapitalista és szereplésmániás Puzsér Róberttel az élen. Ő csinált pár remek, szórakoztató videót is, ezeket mindenkinek ajánlom.
Szóval ők nagyon tudnak kritizálni mindent és mindenkit. Ez nagyszerű mert egyrészt mi magyarok ezt nagyon szeretjük, másrészt általában jogosak is a kritikák. A globalizációellenes hippiknek megoldási javaslataik viszont sajnos nincsenek. Nemigazán lehet tudni hogy akkor most ők mit is csinálnának másképp. Mivel főleg a das Kapital ellen harcolnak, akár csak Marx atyánk, ezért általában pénzük sincs. A hatalom a pénzről szól. Ergo, az antiglobalista balosok világviszonylatban a hatalomnak még csak a közelében sincsenek, a venezuellai Hugót és szövetségeseit leszámítva (mármit hogy a Castro lassan csak elpatkol, ma már egyértelműen a Hugó a fővezér). Bár nem is tudom hogy ezek a baloldali vezetők echte antiglobalistának számíthatók-e.
Nem vagyok szociálisan érzékeny, viszont egy jópofa globalizációellenes, tőke és nagyvállalati logika ellenes pártra szívesen szavaznék, márcsak a sokszínűség jegyében is.

TGM. Őt tényleg csak viccből írtam ide. Mindenki képzelje maga elé a fejét és nevessen egy jó nagyot:)

Zöldek. Nálunk szintén hiánycikk. Hivatalosan ők is valahol a bal oldalon helyezkednek el, a piaci-logika nem örvend nagy népszerűségnek az ő körükben sem. Ettől függetlenül bárki lehet zöld érzelmű, ha szereti a természetet, az élővilágot, a rendet, a tisztaságot, az ezekben rejlő szépségeket. És mindemellett még lehet utálni a fanatikus környezetvédő aktivistákat is! A 'fejlett nyugaton' vannak parlamenti pártjaik is, van valmiféle elképzelésük a világról, vannak programjaik. Persze jóhogy megvalósulhatnak programjaik, környezetvédelemre mindenhol szükség van, azt lehet védeni kormányzati szinten, párt nélkül is.
Magyarországon egységes fellépés a zöldszervezetek és minipártok részéről nincs, nem is nagyon várható. Ettől én még bármikor nyugodt szívvel adnám a voksomat egy esélytelen zöld pártra, ha a választókörzetekben képes lenne akármelyik listát állítani. Lehetne pl. az Élőlánc, frontemberük Lányi András szimpatikus fazon. Tetszett ahogy a közvagyon elherdálása ellen szervezett tüntetésen elküldte a búbánatba az ott megjelenő árpádsávosokat:) Mondjuk nem is csodálkozom rajta...


Hát kb. ez az általam ismert felhozatal. Biztosan vannak még mások is, illetve nem ejtettem szót esetleges új erők, a paletta bármely szegletében való lehetséges létrejöttéől. Akkor most ejtek, nem fognak létrejönni. Kész, mára ennyi futotta tőlem.

Szólj hozzá!

Címkék: mszp fidesz szdsz mdf szélsőjobb zöldek szélsőközép tehetségtelenség szésőbal

A bejegyzés trackback címe:

https://freetibet.blog.hu/api/trackback/id/tr891091631

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása